Vuoden ensimmäinen kivi-ilta, spinelli tutuksi!

23.01.2020

Seuran jäsenille avoin spinelli-ilta järjestetään 11 helmikuuta 2020 klo 18 alkaen Espoon Tapiolan Kelloseppäliiton Kelloklubilla, Opinkuja 2, K-kerros.

Illan aikana tutustutaan sekä hiottuihin että raakaspinelleihin melko monipuolisten näytteiden perustella. Yleisen osuuden jälkeen tutkitaan spinelllien ”sisäistä elämää” eli mm. tyypillisiä sulkeumia mikroskoopilla, jonka kuva saadaan heijastettua screenille. Illan alustaa David Pemberton.

Tervetuloa tutustumaan tähän kestävään ja kauniiseen kivilajiin!

(p.s. sisällössä on paljon samaa kuin noin 6 vuotta sitten pidetyssä vastaavassa illassa, mutta myös uutta asiaa ja uusia näytteitä, eli tervetuloa myös ”vanhat” ottamaan uutta tuntumaa tähän vähemmän tunnettuuun kivisorttiin!)

Julkaistu kategoriaan: Uutiset